Genel

Akıllı Bileklik Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Teknolojik ürünler artık hayatımızın tam merkezinde yer alıyor. Kullandığımız birçok eşya son teknolojik ürünler sınıfında yer almakta. Yakın dönemde hayatımıza giriş yapan ve oldukça kullanışlı olan akıllı bileklik nedir? Ne işe yarar, nasıl kullanılır? Nasıl şarj edilir? Gibi soruları yanıtlayalım.

Akıllı bileklik ne işe yarar?

Akıllı bileklik nedir?  Özellikleri nelerdir? Sorusunu maddeler halinde açıklayabiliriz. Bu özellikler marka ve modele göre değişkenlik gösterecektir.

Akıllı Bileklik Nedir? Özellikleri Nelerdir?

• Adımsayar • Nabız ölçme • Uyku takibi • Kalori hesabı • Antrenman modları • Titreşimli uyarı • Bluetooth • Saat ve takvim • Hava durumu • Telefona gelen mesaj vb. bildirimler

Yani kısaca akıllı bileklik için, sizin günlük verilerinizi tutan asistanınız diyebiliriz. Bu verileri bileklik üzerinden ya da bluetooth ile telefonunuza bağlanıp oradan takip edebilirsiniz.

Akıllı bileklikler gündelik hayatta sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle spor yapan kişilerin tercih ettiği bileklikler özellikleri sayesinde birçok avantaj sağlıyor. İos ve android uyumlu olan akıllı bilekliklere ait özellikleri sırasıyla yakından inceleyeceğiz. Ama önce akıllı bileklikler neden tercih ediliyor ona biraz değinelim. Spor yaparken rahat hareket edebilmek oldukça önem arz etmekte. Sizi rahatsız etmeden, hareketlerinizi kısıtlamadan rahatlıkla kolunuzda taşıyabilirsiniz. Ayarlanabilir kordonu, ince ve hafif olması sayesinde neredeyse varlığını dahi unutturacaktır. Bu sayede sporunuzu yaparken tüm verileriniz kayıt edilmiş olur. Ayrıca spor yapmanın faydaları başlıklı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Akıllı Bileklik Ne İşe Yarar?

Adımsayar;

Gün içerisinde ne kadar mesafe yürüdüğünüzü, kaç adım attığınızı otomatik olarak takip edebilirsiniz. Geriye dönük günlük, haftalık aylık gibi analizleri görebilirsiniz.

Nabız ölçme;

Bilekliğiniz takılı olduğu sürece yine otomatik bir şekilde sürekli nabzını kayıt altına alır. Dilerseniz cihazın ayar bölümünden nabız için alt ve üst limit belirleyebilirsiniz. Bu sayede nabzınız belirlediğiniz alt ya da üst seviyeye geldiğinde bileklik size uyarı verecektir.

Uyku takibi;

Bu özellik için de yine cihazın uyurken de takılı olması gerekir. Gece ne kadar uyuduğunuzu, uyuma ve uyanma zamanınızı, uyuma kalitenizi ve uyku döngülerinizi takip edebilirsiniz.

Kalori hesabı;

Çoğu insan için kalori hesabı merak konusudur.  Bu özellik sayesinde gün içinde ne kadar kalori yaktığınızı görebilirsiniz. Bu sayede aldığınız ve yaktığınız kalorinin hesabını yaparak ideal kilonuzu koruyabilirsiniz.

Bluetooth;

Bu özellik sayesinde akıllı bilekliğinizi telefonunuza bağlayıp verileri telefondan takip edebilirsiniz. Telefonunuza gelen arama, mesaj ve bildirim gibi uyarıları görebilirsiniz. Gerekli yazılım, güncelleme ayarlarını yapabilirsiniz. Cihazın ana menü görünümü ve tema gibi ayarları buradan değiştirebilirsiniz.

Antrenman modları;

O an yaptığınız antrenman modunu seçebilir ve yaktığınız kaloriyi daha iyi görmenizi sağlar. Yürüyüş, koşu, yüzme ve farklı diğer seçenekler mevcuttur. O an yaptığınız aktiviteye göre seçiminizi yapabilirsiniz.

Akıllı bileklik nedir?

Cihazın ana ekranında saat, takvim, sıcaklık, pil durumu gibi değişik özellikleri görebilme imkânınız vardır. Bunları da sizin için önem sırasına göre ana ekrana ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz.

Akıllı Bileklik Nasıl Kullanılır? Nasıl Şarj Edilir?

Bilekliği ilk kullanım öncesinde şarj cihazına takmanız açılması için yeterli olacaktır. Cihazı telefonunuza bağlamak için o markaya ait bir uygulama yüklemeniz gerekiyor. Ardından bluetooth sekmesini açıp cihazı görmesi için tarama yapmanız yeterlidir. İstediğiniz verileri alabilmek için bilekliğin sürekli kolunuzda takılı olması gerekli. Şarjının durumunu ve doluluk oranını kontrol etmenizde fayda olacaktır. Şarj etmek için ise standart usb girişli cihazlar işinize yarayacaktır. Yaklaşık olarak 2 – 3 saat gibi kısa sürede bileklik tam dolu hale gelir. Bazı bileklik modellerine göre kendi özel aparatları da bulunmakta. Kullanım süresine göre şarj durumu bir hafta ile on gün arasında değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir