Genel

Blog Yazmak İstiyorum Nereden Başlamalıyım?

Blog yazmak, günümüzde oldukça merak edilen ve birçok kişinin severek yaptığı konulardan biridir. Bu sayede yazmanın vermiş olduğu keyif ile bilgilerini diğer insanlarla paylaşmış olurlar. Üstelik bu paylaşımlardan gelir elde etmeleri de söz konusu olabilir. Blog yazmak istiyorum ve nereden başlamalıyım? Diyorsanız bu yazımda sıfırdan başlayıp hangi adımları izlemeniz gerekiyor. Nelere dikkat etmelisiniz, neler yapmalısınız sırasıyla merak ettiklerinize cevap bulacaksınız.

Öncelikle yazmayı seviyor ve keyif alıyor olmanız oldukça önemli. Yazmayı seviyorum ama bu konuda bir bilgim yok diyor olabilirsiniz. Biraz araştırma ve birkaç yazma pratiği ile zamanla ileri seviyelere gelebilirsiniz. O yüzden endişelenmenize hiç gerek yok. Eğer isterseniz online olarak ücretsiz şekilde verilen blog yazarlığı eğitimlerine katılabilirsiniz. Ya da kendi kendinize araştırma yaparak da kendinizi geliştirebilirsiniz. Nasıl bir yol izleyeceğinize siz karar verin.

1. Özgün Olun

Yazma konusunda bir süre kendi kendinize pratik yapmayı deneyin. Birkaç konu belirleyip o konular üzerinden bilgilerinizi yazıya dökün. Bunlar sadece kendi bilgileriniz olmayabilir. Yaptığınız bir araştırma, okuduğunuz bir yazı dahi size bu konuda ilham kaynağı olabilir. Burada çok dikkat etmeniz gereken bir konu var. Edindiğiniz bilginin yazıya dökülmüş halini tamamen sizin sözcüklerinizin oluşturması oldukça önemlidir. Yani yazılarınız tamamen size özgü ve kendi cümlelerinizle olmalı. Bunu ne kadar iyi yaparsanız başarıyı yakalama şansınız o kadar fazla olacaktır. Bunu unutmayın içerikleriniz için özgünlük en önemli maddedir.

2. Sıkıcı Olmayın

Yazılarınızın okurlarınız tarafından beğenilmesi de son derece önemlidir. Onları sıkmadan sade bir dille anlatım yapmanız yazıya olan ilgilerini üst seviyede tutacaktır. Çok fazla uzun ve karmaşık cümleler kurmak okuyucunun yazıya olan ilgisini dağıtacaktır. Bu nedenle cümleleriniz kısa ve net olmalı. Yazım kurallarına dikkat ediyor olmanız yazınızın kalitesini de ortaya çıkaracaktır bunu da unutmayın. Diğer bir önemli husus da vereceğiniz bilginin gerçekliğidir. Sonuçta en değerli şeyleri olan zamanlarını ayırıyorlar o bilgiyi edinebilmek adına. Bunun karşılığını onlara en iyi ve en doğru şekilde vermelisiniz. Kimse zamanını boşa harcamak istemez değil mi?

3. Yazılarınızı Paylaşın

İçeriğinizi büyük bir özenle hazırladınız gerekli düzeltme ve kontrolleri yaptınız. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken şey okuyucu kitleme ulaşmak. Peki, bunu nasıl yapacaksınız? Hali hazırda bunu uygulayabileceğiniz iki yöntem var. Birincisi; İnternette yazarlık yapabileceğiniz çeşitli siteler mevcut. Bunlardan bir veya birkaçına başvuru yapmak ve onların istediği örnek içerikleri hazırlayıp değerlendirme sonucunu beklemek. Kabul edilmeniz durumunda, yazdığınız yazıya ve siteye göre bakiyenize belirli bir ücret eklenir. Ne kadar blog yazısı eklerseniz geliriniz de aynı oranda artacaktır. İlk başlarda ücretler biraz size düşük gelebilir. En azından bir süre kendinizi geliştirmeniz bile size fayda sağlayacaktır.

Benim size tavsiyem şimdiki bahsedeceğim diğer seçeneği uygulamanız olacak. Eğer gerçekten kaliteli yazılar yazdığınızı düşünüyorsanız ve bilgi birikiminize güveniyorsanız yapmanız gereken başka bir yöntem var. Kendi blog sayfanızı kurmanız ve kendi yazılarınızı orada paylaşmanız şahane bir fikidir. Bu yöntem gözünüzü hemen korkutmasın sakın. İsterseniz profesyonel destek alarak sitenizi kurabilirsiniz. İsterseniz de kendiniz biraz araştırma yaparak bunu başarabilirsiniz. Bu sayede işi hem daha zevkli hem de daha karlı hale getirmiş olacaksınız. Okuyucu ile birebir temas halinde olmak sizi biraz daha motive edecektir. Sanırım artık hazırsınız! O halde size kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir