Genel

Doğru Nefes Alma Teknikleri

Hayat yolculuğumuzda her daim bizimle olan en önemli gereksinim olmazsa olmazımız nefes alıp vermektir. Doğduğumuz andan itibaren yaşamımız boyunca otomatik olarak tekrarladığımız yegâne ihtiyaç. Birçok zaman nefes alış verişimizin farkında bile olmadan yaşamı sürdürürüz. Nefes alıp verme ritmimiz he ne kadar doğuştan gelse de hayatın ilerleyen dönemlerinde değişkenlik gösterir. Stresli ve gergin olmamızdan tutun da heyecan ve korku gibi duygular da nefesimizin ritminin değişmesine sebep olabiliyor. Nefesimizdeki bu değişiklik anında bedenimizde de farklı tepkiler olarak ortaya çıkıyor. Nefesimiz kontrolden çıkınca bir nevi bedenimiz de kontrolümüzden çıkıyor. Ardından da kaygı, endişe ve öfke gibi durumlar yaşanmasına sebebiyet veriyor.  Bu olumsuz durumları en aza indirmek için doğru nefes almanın önemi daha da artıyor. Biraz daha konunun derinine inip nefesi daha yakından tanımaya ve hayatınızı daha dengeli yaşamaya ne dersiniz?

Doğru nefes almak sağlığımız açısından oldukça önemli.

Doğru Nefes Nasıl Olmalıdır?

Ağzımız ve burnumuz solunum yapabildiğimiz iki organımızdır. Fakat ideal olanı burundan nefes alıp vermektir. Burnumuzun yapısı gereği içerisindeki kıllar sayesinde aldığımız havayı süzer. Ciğerlerimize uygun sıcaklığa getirerek vücudumuz için gerekli olan havayı en iyi şekilde ayarlar. Konuşurken, yemek yerken, spor yaparken ağız nefesi kullanılabilir. Yani kısacası ağzımızın kapalı durumda olduğu durumlarda burundan nefes alıp vermek en uygun olanıdır. Burnunuzdan rahat nefes alamıyorsanız doktorunuza görünmenizde fayda olacaktır.

Diğer bir önemli nokta göğüs nefesini mi kullanıyorsunuz? Yoksa diyafram nefesini mi? Yani nefes alıp verirken göğsünüz mü inip kalkıyor karnınız mı? Burada da uygun olanı diyafram kasını kullanarak nefes alıp vermektir. Bu sayede vücudumuza ihtiyacı olan en doğru nefesi iletmiş oluyoruz. Aynı zamanda diyafram nefesi yaparak vagus siniri de devreye girmiş oluyor. Bir başka yazımda da vücudumuz için büyük öneme sahip vagus siniri hakkında da bilgi paylaşımında bulunacağım. Doğru nefes nasıl olmalıdır sorusunu özetleyecek olursak; burnumuzdan nefes alıp vermek ve diyafram nefesini kullanıyor olmak diyebiliriz.

Diyafram nefesini kullanıp kullanmadığınızı kendiniz test edebilirsiniz. Vücudunuz dik bir şekilde oturun. Bir elinizi göğsünüze bir elinizi karnınıza koyun. Nefes alış verişlerinizde hangi eliniz inip kalkıyor buna dikkat edin. Göğüs nefesi kullandığınızı fark ettiyseniz diyafram nefesine geçiş yapabilirsiniz. Bunun için biraz pratik yapmanız gerekecektir.  Yeni doğan bebeklere dikkatli bakarsanız diyafram nefesi yaparlar.  Nefes alıp verdiklerinde karınları şişip iner. Doğduğumuz andan itibaren bu şekilde nefes alırız. Fakat zamanla hayat şartlarından, stresten telaş vb. durumlardan diyafram nefesini kullanmayı unutup kısa ve kesik olarak göğüs nefesini kullanmaya başlarız. Yapacağımız pratiklerle tekrar diyafram nefesini kullanmak için bedenimizi eğitebiliriz. Diyafram nefesi yapmakta zorlanıyorsanız bunun için size önerim günde 5 – 10 dakika sırt üstü yatarak geliştirebilirsiniz.

Nefes Tekniği Nasıl Uygulanır? Faydaları Nelerdir?

Nefes teknikleri kendinizi daha huzurlu hissetmenize olarak sağlar.

Kendinizi stresli, öfkeli ya da huzursuz hissettiğini zaman uygulayabileceğiniz önemli nefes teknikleri vardır. Bu tekniklerden bir tanesi olan 4-7-8 diye adlandırılan nefes tekniğini uygulayabilirsiniz. Bu sayede kendinizi daha rahat ve huzurlu hissedebilirsiniz. Tekniği uygulamak için rahat edebileceğiniz bir yerde omurganız dik bir şekilde oturun.  Nefesi 4 saniyede alıp 7 saniye tutup 8 saniye süreyle bırakıyorsunuz. Aynı işlemi 4 -5 defa yapmanız yeterli olacaktır. Gün içinde iki farklı zaman diliminde uygulayabilirsiniz. Bu nefes tekniğini günlük rutinlerinizden biri haline getirerek kısa sürede olumlu şekilde fayda sağlayabilirsiniz. Uzun vadede uyguladığınızda daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Doğru bir şekilde nefes aldığımız zaman;

• Daha sağlıklı bir beden

• Güçlü bağışıklık sistemi

• Kaliteli uyku

• Dengeli ruh hali

• Stres yönetimi

• Odaklanma becerisi

Gibi olumlu etikleri yaşamınıza dahil etmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir