Genel

Evde Yapılacak Hobiler ve Keyifli Aktiviteler

 Evde bulunuyor olmak bazen can sıkıntısına sebebiyet verir ve mutsuz eder.  Evde nasıl keyifli ve kaliteli zaman geçiririz sorusu son dönemde sıklıkla soruluyor.  Sizde evde kaldığınız günlerde zamanı verimli kullanmak istiyor olabilirsiniz. Ve o can sıkıcı durumla baş edebilmek adına sizler için bir liste oluşturdum. Buradaki bazı yöntemler size çok sıradan gelebilir ama sonuçta denemeden neyin size o an iyi geleceğini tahmin edemezsiniz değil mi? Günün her anında değişik ruh hallerine bürünüyoruz. Buna göre ihtiyaçlarımız da sürekli değişkenlik göstermekte. Eminim bu durumu sizde yaşamışsınızdır. Çok sevdiğiniz bir şarkı o anki modunuza göre size hiç hitap etmeyebilir. Ya da tam aksine sevmediğiniz bir şarkı yine o an ki ihtiyacınız olan şeye sahip olabilir. Bunu denemeden bilemezsiniz o yüzden ön yargılı yaklaşmamanızı öneririm. Şimdi evde yapılacak hobiler ve keyifli aktiviteler listemize geçelim.

1.     Online Eğitim Almak

Online eğitimler sayesinde kişisel gelişiminize katkıda bulunun.

Uzaktan Online eğitim son dönemde oldukça revaçta ve günden güne de artış göstermektedir. Ücretsiz olarak katılacağınız bu eğitimlerden ilgi alanınıza ve isteğinize göre kayıt olarak online eğitime katılabilirsiniz. Yapılacak olan sınavda başarılı olmanız durumunda sertifika almaka hak kazanmış olunur. Hem yeni bilgiler edinip hem de bu sayede keyifli vakit geçirmiş olursunuz. Sonuçta en iyi yatırım kendimize yaptığımız yatırımdır. Bu konuda son dönemde benimde oldukça faydalandığım İstanbul işletme enstitüsü önerilerimden birisidir.

2.      Müzik Aleti Çalmak

Müzik aleti öğrenerek bir hayalinizi gerçekleştirmeye ne dersiniz?

Hepimizin hayallerinden biri arasında yer alabilecek bir öneridir müzik aleti çalmak. Kendinize uygun olan hoşlandığınız bir müzik aleti ile evdeki zamanınızın çoğunu onun ile geçirebilirsiniz. İnternet üzerinden kolayca erişebileceğiniz bilgiler sayesinde işiniz kolaylaşacaktır. Yeterli zaman ve emek ile istediğiniz düzeye ulaşabilirsiniz.

3.     Yeni Yemek Tarifi Deneyin

Son zamanlarda evde kaldığınız dönemlerde mutfakta olmak kimi insan için ayrı bir zevktir.  Değişik mutfak kültürüne ait tarifler deneyebilirsiniz. Bu bir gün ana yemek olabilir başka bir gün tatlı ya da hamur işleri gibi yeni tarifler denemek size iyi hissettirir. Ya da belli bir yörenin yemek kültürüne ilgi duyuyorsanız tercihinizi o yönde de kullanabilirsiniz.

4.     Spor veya Yoga & Meditasyon

Spor yapmak için bahaneye yer yok.

Herhangi bir spor salonda ya da doğada spor yapmak ayrı bir motivasyon verse de evde olmak demek spor yapmaya engel bir durum değildir.  Evinizin herhangi bir köşesinde elinizin altında kolayda ne varsa onunla antrenman yapabilirsiniz. Herhangi bir minder, su şişesi, sandalye gibi eşyalar oldukça işinize yarayacaktır. Yoga veya meditasyon da uygulayabileceğiniz türden hobiler arasında yer alıyor. Üstelik sizi fiziksel ve mental olarak daha iyi hissettirir. Spor yapmanın sağlığımız üzerindeki olumlu etkilerini buradaki yazımdan ulaşabilirsiniz.

5.     Çiçek Yetiştirmek

Evde yapılacak hobiler sıralamasında en keyif alacağınız aktivitelerden sayılır. Bunun için öyle fazla büyük yerlere de ihtiyacınız yok. Evinizin balkonu veya odanın herhangi bir köşesi çiçek yetiştirmek için idealdir. Zevkinize göre çiçek yetiştirebileceğiniz gibi isterseniz de çekirdekten bir şeyler ekip onlarla ilgilenebilirsiniz. Limon, çilek avokado gibi evde yetiştirebileceğiniz değişik türde meyveler araştırabilirsiniz. Toprak ve bitkiler ile iç içe olmak ayrı bir huzur kaynağıdır. Hele onların günden güne büyüdüğünü gördüğünüz zaman daha bir mutluluk duyarsınız.

6.     Yeni Bir Dil Öğrenin

Online eğitimler sayesinde yeni bir dil öğrenebilirsiniz.

İlk bakışta çok klasik bir öneri gibi geliyor olabilir bu sizi yanıltmamalı. Ama yeni bir dil öğrenmek sandığınız kadar zor değil.  İnternetten erişebileceğiniz videolar bu konuda size yardımcı olacaktır. Dilerseniz de az önce bahsettiğim online eğitim siteleri sayesinde bu konuda da işiniz daha kolay olacaktır. İngilizce, Almanca, Korece gibi farklı dil seçenekleri arasından ilginizi çeken yeni bir dili öğrenebilirsiniz.  Tahmin ettiğinizden daha iyi bir sonuç alabilirsiniz yeter ki aklınıza gelen fikri deneyin.

7.     Oyunlar Oynamak

Kendiniz ya da diğer aile bireyleri ile birlikte oynayabileceğiniz pek çok çeşitli oyunlar var. Kendi aranızda küçük yarışmalar düzenleyip işi biraz daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Jenga, puzzle, dart satranç, okey gibi farklı oyunlar oynayarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Satranç oyununa ilginiz varsa ve öğrenmek istiyorsanız buradaki yazımızdan bilgi almanızda fayda var.

8. Kullanmadığınız Eşyaları Değerlendirin

Evinizde bulunan kullanmadığınız pek çok eşya vardır. Bu eşyalara küçük dokunuşlar yaparak farklı şekillerde yeni kullanım alanı oluşturabilirsiniz.  Kullanmadığınız kavanozları farklı renklerde boyayarak saksı ve şamdan gibi farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Yastık ve minder gibi eşyalarınıza da küçük düğmeler dikerek yeni şık bir görünüm katabilirsiniz. Kullanmadığınız farklı eşyaları alıp incelediğinizde çok farklı fikirler de aklınıza gelecektir. Sizce de oldukça eğlenceli değil mi?

9. Evcil Hayvan Bakımı

Evde yapılacak hobiler arasında yer alan olmazsa olmazlardan biriside hayvanlarla ilgilenmek. Evcil bir hayvanınız yoksa ve hayvanları seviyorsanız simdi onlara sahip olmak için tam zamanı. Kedi, köpek gibi en sevilen dostlarımız da iyi bir tercih olacaktır. Ya da bir kafes alıp muhabbet kuşu da besleyebilirsiniz. Bir diğer seçenek olan ve salonunuza varlığı ile renk getirecek olan akvaryum da iyi bir tercih olacaktır. İçindeki farklı türden balıkları izlemek size ayrı bir huzur verecektir.

10. Günlük Tutmak

Günlük tutmak size tahmin ettiğinizden daha çok fayda sağlayacaktır. Yazacağınız günlük yazılar sizin o anki olumlu yada olumsuz duygularınızı paylaşmanız anlamına gelir. Bu sayede yaşadığınız olayları zorlandığınız durumları yazarak kendinizi rahatlamış hissedersiniz. Üstelik yazı yazmanın insanı olumlu yönde etkilediğine dair yapılan bilimsel çalışmalar da bunu doğrular niteliktedir. Sizde bu konuda kendinize bir iyilik yapın ve yaşadıklarınızı yazarak paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir