Genel

Kasım Ayı Meyve ve Sebzeleri

Sağlığımız açısından düzenli ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Özellikle sonbahar ve mevsim geçişleri dönemlerine biraz daha dikkat etmemiz gerekli. Her ne kadar seralar sayesinde her çeşit ürünü raflarda bulabilsek de o mevsimin yiyeceklerinin tüketilmesi uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Mümkün olduğu kadar mevsiminde taze meyve ve sebze tüketmeliyiz. Sizler için kasım ayı meyve ve sebzelerini aşağıda sıraladık.

Meyveler;

Mandalina, Ilıman iklimde yetişen ve de çokça sevilen Turunçgiller ailesinin bir üyesi.  İster dilimleyerek ye ister suyunu iç.

Elma, En çok sevilen meyveler arasında yerini alır. Kırmızı, sarı ve yeşil renkli çeşitleri olup aynı zamanda bol sulu ve lezzetlidir.

Muz, Tropikal iklim meyvelerinden olan ve herkes tarafından en sevilenlerden birisidir. Tatlı ve pastalarda hem lezzet hem de görsellik açısından da tercih edilmektedir.

Nar, Hafif ekşimsi tadı ile mevsimin diğer sevilen meyvelerindendir. Yemesini seven kadar suyunu içmeyi seveni de var.

Kuşburnu, İçinde bol miktarda c vitamini bulunduran kuşburnu marmelat ya da çay olarak tüketilebilir.

Ayva, Oldukça lezzetli olmasının yanında içindeki vitamin ve mineraller sayesinde tam bir sağlık deposu olarak bilinir. Çiğ olarak tüketildiği gibi yemek ve tatlılarda hatta çay olarak da kullanılmaktadır.

Zeytin, Sofraların olmazsa olmazlarından olan zeytin özellikle kahvaltılarda sıkça tercih edilir. Kendisi ayrı yağı ayrı sevilir ve oldukça sağlıklıdır.

Sebzeler;

Pırasa, Zeytinyağlı olarak yapılan yemekleri oldukça sevilen türdendir. Ayrıca börek yapmak isteyenler içinde en iyi bir alternatiftir.

Karnabahar, Mevsimin sevilen sebzelerinden biridir.  Fırında yapılan yemekleri kadar kızartması da çok tercih edilmektedir.

Lahana, Pişirilerek ya da çiğ olarak tüketildiği gibi turşusu kurulan ürünlerden biridir. Lahananın sarması da birçok kişi tarafından olukça tercih edilir.

Havuç,  Sebze yemeklerinin olmazsa olmazlarındandır. Sade olarak tüketildiği gibi salatalarda ve yemeklerde sıkça kullanılır.

Ispanak, Yemeği, çorbası, böreği çeşit çeşit kullanım türleriyle mevsimin vazgeçilmez sebzelerinden. Koyu yeşil yapraklı sebzeler denildiğinde akla ilk gelenlerden olan ıspanak, vitamin ve mineraller açısından da son derece güçlüdür.

Yemişler;  Ceviz, kestane, muşmula

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir