Genel

Pomodoro Tekniği Nedir?

Kendimizi yaptığımız işe vermek ve zamanı verimli kullanabilmek oldukça önemli. Birçok kişi odaklanma sorunu yaşamaktan şikâyetçidir. Zaten insanın doğası gereği odaklanma süremiz belli seviyededir. Kişiden kişiye göre bazı farklılıklar olsa da genel olarak 20 ile 30 dakika arasında bir süre sonra konuya ilişkin dikkatimiz dağılmaya başlar. Bu dikkat dağınıklığı ya da kendini verememe hali kimi zaman iş yaşamında kendini gösterir. Bazen de ders çalışma sırasında sıkılma, dikkat dağılması ve odaklanamamak olabilir. Bunu dağılmayı önlemeye yardımcı tekniklerden biri olan pomodoro tekniği nedir? Nasıl uygulanır? Faydaları nelerdir? Gibi soruları yanıtlayalım. Bu tekniği uygulayanlarda daha verimli çalışma şekli oluştuğunu belirtelim.

Pomodoro Tekniği – Sayacı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Pomodoro tekniği ilk olarak İtalyan Francesco Cirillo tarafından bulunmuştur. Bu tekniğe bir başka deyişle zaman yönetimi sağlama yöntemi de denilmektedir.  Francesco Cirillo öğrenci olduğu dönemde domates şeklindeki mutfak zamanlayıcısı ile birlikte çalışmalarını yapardı. Pomodoro kelimesi İtalyancada domates anlamına gelmektedir ve teknik de adını buradan alır.

Pomodoro tekniği sayesinde ders çalışmaları daha verimli geçebilir.

Çalışma uygulanış olarak; 25 dakikalık bir çalışma sonrasında 5 dakikalık mola verilir. Bu yarım saatlik dilime 1 pomodoro denir. Bu şekilde 4 defa uygulanan pomodoro tekniği sonrasında yarım saatlik bir ara verilir. Bu küçük molalar sayesinde her bir çalışma sonrası kişi kendini kısa süreli dinlenme ile ödüllendirmiş olur.  Bir sonraki çalışma dönemine daha konsantre bir şekilde başlar. Yine 25 dakikalık bir çalışma sonrası 5 dakikalık mola vereceği için yaptığı çalışma daha verimli geçecektir. Özellikle son dönemde öğrenciler için verimli ders çalışma tekniği olarak uygulanmaya başlanmıştır. Bu sayede dikkat düzeyini en iyi seviyede tutulmuş olur. Verilen kısa arlar ile birlikte birey biraz hareket edip bir şeyler yeyip içebilir. O anlık çalışma halinden uzak kalmak bir sonraki çalışma dilimin daha verimli geçmesini sağlar. Sıkıldığı ya da dikkatinin dağıldığı anlarda kendisini biraz daha zorlar ki birazdan küçük bir dinlenme yapacağını bilir. Amaç bu sayede yapılan işe daha konstante bir şekilde zamanı yönetebilmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir