Genel

Sağlıklı Yaşam Önerileri

“Vücudunuza iyi bakın. Çünkü yaşamak zorunda olduğunuz yegane yer orası.”

Jim Rohn/

Sağlıklı Olmak İçin Öneriler

Yaşadığımız üç tane evimiz var. Üzerinde bulunduğumuz dünya, içinde barındığımız ev ve son olarak da bedenimiz. Beden sağlımız yerinde olmalı ki diğerleri üzerinde de olumlu şeyler yapabilelim. Fiziksel ve zihinsel sağlık birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Sağlığımızı korumak ve dengede kalabilmek yaşamımız için hayati öneme sahiptir. Bir kaç küçük değişiklik yaparak sağlığımızı iyi düzeyde tutabiliriz. Basit ama bir o kadar da etkili olabilecek yöntemleri sizin için aşağıda sıraladık.

• Egzersiz yapmayı hayatınızın bir parçası haline getirin. Öyle ağır hareketlerden bahsetmiyorum en basitinden yürüyerek başlayın. Bunlara esneme hareketlerini de ilave edebilirsiniz. Tek başınıza yada arkadaşlarınız ile yapacağınız yürüyüşler giderek motivasyonunuzu arttıracaktır. Diğer spor önerilerimize de buradan bakabilirsiniz.

• Sağlıklı ve dengeli beslenme planı oluşturun ve mümkün olduğunca bu planın dışına çıkmayın. Mevsiminde meyve ve sebze tüketimi beslenmeniz açısından oldukça önemlidir. Haftada en az 1 gün sofranızda balığa yer verin. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlamayın ve mümkünse kahvaltınızı evde yapın.

• Su, bizim varlığımız için hayati önem taşımaktadır. Öyle ki ortalama olarak vücudumuzun yüzde 60’ı sudan oluşmaktadır. Vücudumuzda bulunan su miktarı gün içerisinde ter veya idrar yoluyla dışarı atılmaktadır. Günün geneline yayarak en az 2 – 3 litre su tüketmeyi alışkanlık haline getirmeli.

• Sağlıklı bir zihin ve beden için uyku düzeninin de çok büyük önemi vardır. Kaliteli bir gece uykusu için uyku saatlerinizi düzene koymalısınız. Fazla geç saatlere kalmadan yatakta olmaya özen gösterin. En az 7 – 8 saatlik gece uykusu dinlenmiş ve yenilenmiş bir beden demektir.

• Stresin hayatımızda yarattığı olumsuz etkileri oldukça fazladır. Stresi kontrol altına almamız sağlığımızı olumlu yönde etkileyecektir. Bunun için meditasyon, yoga ve nefes tekniklerini uygulamak stresin etkilerini azaltacaktır.

• Hayatınızda sevdiğiniz hobiler edinin ve onlara vakit ayırmayı ihmal etmeyin. Bunlar, kitap okumak, çiçek yetiştirmek, evcil hayvan sahibi olmak, müzik aleti çalmak, yeni bir şey öğrenmek gibi farklı türden şeyler olabilir. Mesela satranç oynayarak hem zihninizi geliştirmiş hem de kaliteli vakit geçişmiş olursunuz. Satranç ile ilgili merak ettiklerinize buradan bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir