Genel

Satranç Nasıl Oynanır?

Tarihin en eski ve en stratejik oyunlarından biri olan satranç günümüzde de popülerliğini korumakta ve dizilere dahi konu olmakta. Her yaştan insana hitap etmekte olup aynı zamanda da spor dalı olarak turnuvalar düzenlenmekte. Satranç, özellikle zekâ gelişimi açısından gelişme çağındaki çocuklar için oldukça önem taşımaktadır. Bu sporu oynamak bireylere; odaklanma, karar verebilme, stratejik düşünme, sabırlı olma gibi daha birçok beceriyi kazanabilme imkânı sağlar. Kazanmak kadar kaybetmenin de var olduğunu, bunu sorgulamayı, nerede hatalar yapıldığı ve ne gibi dersler çıkarılması gerektiğini sorgulatır. Bu sayede kişi yeni hedefler belirleyip daha stratejik düşünmenin kapıları aralanmış olur. Bu önemli oyuna ilgi duyanlar için şimdi gelelim satranç nasıl oynanır? sorusunun cevabına.

Satranç Nasıl Oynanır?

Beyaz ve siyah takım olarak iki oyuncu ile birlikte sıra ile birer hamle yaparak oynanır. Oyunun oynandığı satranç tahtası 64 kareden oluşmaktadır. Bu kareler bir beyaz bir siyah olarak sıralanmış şekildedir.

Oyuna başlamak için satranç tahtasının duruş şekli iki oyuncunun da sağ tarafında beyaz kare olacak şekilde konumlandırılmalıdır.

Her iki oyuncunun da 16 adet taşı vardır. Bunlar; (önem sırasına göre) Şah ve vezir birer adet, kale iki adet, fil iki adet, at iki adet ve sekiz adet piyon bulunmaktadır.

Oyundaki temel amaç rakibine kaçabilecek yer bırakmamak yani mat etmektir. Oyundaki başlıca kurallardan birisi de oyuna daima beyaz taşı seçen oyuncu başlar. Bu her yerde geçen değişmez bir kuraldır. Oyun tahtasının tam ortasında bulunan merkez karelere hakim olmaya çalışın. Bu kareler oyunun kazanılması açısından önem taşımaktadır.

Satranç Taşları Nasıl Hareket Eder?

Oyundaki taşların her birinin ayrı hareket etme özellikleri vardır. Yeri geldiği zaman her taşın çok büyük hamle yapma olasılığı bulunmakta. Yine taşların önem sırasına göre nasıl hareket ettiklerine, nereye gidip, nereye gidemeyeceğine bir bakalım.

Şah: Her hamlede tek kare gitme hakkı vardır.

Vezir:  Oyundaki en çok rolü olan taştır. Yatay, dikey ve çapraz hareket edebilir.

Kale:  Yatay ve dikey şekilde hareket edebilir.

Fil:  Çapraz şekilde ileri ve geri hareket edebilirler.

At:  Tek hamlede L şeklinde üç kare hareket hakkı vardır.

Piyon:  İleri yönde hareket eder. Sadece ilk hareket edeceği zaman isteğe göre ya tek kare ilerler yada iki kare.

Oyunu Oynama ve Taş Alma

Oyuna daima beyaz taş başlar ve sıra ile oyuncuların birer hamle yapma hakkı vardır. Oyunda taş alma zorunluluğu yoktur. Oyunda at taşı haricindeki diğer taşlar birbirlerinin üzerinden hareket edemezler. Hamleyi yapmadan önce rakip taşlar tarafından olası tehlikeler dikkate alınır. Oyuncu kendi stratejisine göre isterse rakip taşı yiyebilir isterse başka bir hamle ile devam edebilir. Rakip oyuncunun taşını almak demek o taşın oyun dışı kalması anlamına gelir. Oyun dışı kalan taşın bulunduğu kareye kendi taşını koyar.

Piyonlar sadece karşı yöne hareket eder fakat taş alma şekli çaprazında ki rakip taşı alacak şekildedir. Piyonlar oyunda en önde bulunan diğer bir deyişle en değersiz taş konumundadırlar. Bu sizde piyonları önemsemeden feda etmek anlamına gelmesin. Çünkü bir piyon en son kareye ilerlerse terfi etme hakkı vardır. Bunu başarabilen piyon oyun dışında kalmış istediğiniz bir taş ile yer değiştirebilir.

Mat Etmek

Oyunun temel amacı rakip şahı mat etmektir. Rakip şah mat olduğu zaman oyun sona ermiş demektir. Şahın bulunduğu kareye yapılan tehdit hamleyi oyuncu rakibini şah! diyerek ikaz eder. Şah tehdit altında iken oyuncu başka taş ile hamle yapamaz. Şahı bulunduğu tehditten kurtarmalıdır. Ya taşını başka bir kareye götürmeli ya da önünü başka bir taşı ile kapayarak şahı koruma altına almalıdır. Bu koruma sağlanamıyorsa ve şahın gideceği güvenli bir kare bulunmuyorsa oyun mat olmuş demektir.

Farklı türde mat etme yöntemleri vardır. Bunlardan bazıları; Şah mat, Çoban matı, merdiven matı, koridor matı, iki fil matı.

Bazı durumlarda da oyunda beraberlik söz konusu olabilir. İki oyuncu da kendi aralarında oyunun berabere bitmesi konusunda anlaşmış olmaları gerekmektedir.

Bir oyuncu aynı hamleyi arka arkaya üç defa tekrarlıyorsa bu durum da beraberlik sebebidir.

Oyuncunun bir tek şahı kalmış durumda ve tehdit altında olmamasına rağmen gidecek yeri yoksa bu durumda da beraberlik söz konusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir